0
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
0

Simpson Bay

26.05.2024

Simpson Bay için Ekadashi takvimi

Simpson Bay için Ekadashi orucunun sonraki günü: 1 haziran 2024, saturday. Oruç başlangıcı: 4:01. Çıkış orucu: 3 haziran 2024, 5:37 ile 8:07 arasında.

Simpson Bay için may 2024 — may 2025 yılı için Ekadashi ay takvimi

Ekadashi'nin zamanı nasıl doğru bir şekilde hesaplanır? Ay günlerini belirlemek için çeşitli gelenekler vardır. Burada kullandığımız Vedik ay takvimi, bir ay gününü (tithi) yeni aylar arasındaki sürenin 1/30'u olarak tanımlar. Ayın evreleri gezegendeki herhangi bir nokta için aynı olmasına rağmen, Ekadashi orucunun başlangıcını ve sonunu belirleyen evrensel bir tarih yoktur. Bunun nedeni, hesaplamada bölgeye göre değişen gün doğumu ve gün batımı zamanlarının kullanılmasıdır, bu nedenle tam konumunuzu dahil etmek önemlidir.

Ekadashi orucu, gün doğumundan en az 96 dakika önce başlayan on birinci ve yirmi altıncı kameri günde başlamalıdır (bu süreye brahma-muhurta veya her biri 48 dakikalık iki muhurta denir). Ay gününün Brahma Muhurta sırasında veya sonrasında başlaması durumunda, Ekadashi orucunun bir sonraki güne - 12 veya 27 (dvadasi) aktarılması önerilir.

Ertesi gün, gün doğumundan sonraki iki ila üç saat içinde Ekadashi orucundan çıkmak zorunludur. Hemen yemeğin üzerine atlamayın, az miktarda yulaf ezmesi gibi yumuşak tanelerle başlayın. Gün ortasında, sindirim sistemi tamamen açıldığında normal diyetinize dönebilirsiniz. Ekadashi orucunun bitiş saatini diğer önemli verilerle birlikte aşağıdaki tabloda öğrenebilirsiniz.

Date Haftanın günü Ekadashi orucunun başlangıcı Oruç sonu Tithi'nin başlangıcı Gün doğumu zamanı
01.06.2024 Saturday 04:01 05:37—08:07, 03.06.2024 17:03 (Ekadashi) 05:37
16.06.2024 Sunday 04:02 05:38—08:08, 18.06.2024 16:58 (Ekadashi) 05:38
01.07.2024 Monday 04:05 05:41—08:12, 03.07.2024 03:40 (Ekadashi) 05:41
16.07.2024 Tuesday 04:10 05:46—08:17, 18.07.2024 02:30 (Ekadashi) 05:46
30.07.2024 Tuesday 04:15 05:51—08:22, 01.08.2024 14:54 (Ekadashi) 05:51
14.08.2024 Wednesday 04:20 05:56—08:26, 16.08.2024 12:01 (Ekadashi) 05:56
29.08.2024 Thursday 04:23 05:59—08:29, 31.08.2024 03:26 (Ekadashi) 05:59
12.09.2024 Thursday 04:25 06:01—08:31, 14.09.2024 22:21 (Ekadashi) 06:01
27.09.2024 Friday 04:27 06:03—08:33, 29.09.2024 17:24 (Ekadashi) 06:03
12.10.2024 Saturday 04:30 06:06—08:36, 14.10.2024 09:53 (Ekadashi) 06:06
27.10.2024 Sunday 04:35 06:11—08:41, 29.10.2024 08:20 (Ekadashi) 06:11
10.11.2024 Sunday 04:41 06:17—08:48, 12.11.2024 22:34 (Ekadashi) 06:17
25.11.2024 Monday 04:50 06:26—08:56, 27.11.2024 23:23 (Ekadashi) 06:26
10.12.2024 Tuesday 04:59 06:35—09:05, 12.12.2024 12:08 (Ekadashi) 06:35
25.12.2024 Wednesday 05:06 06:42—09:13, 27.12.2024 13:58 (Ekadashi) 06:42
2025
09.01.2025 Thursday 05:11 06:47—09:17, 11.01.2025 02:27 (Ekadashi) 06:47
24.01.2025 Friday 05:11 06:47—09:17, 26.01.2025 03:53 (Ekadashi) 06:47
07.02.2025 Friday 05:08 06:44—09:13, 09.02.2025 17:27 (Ekadashi) 06:44
22.02.2025 Saturday 05:00 06:36—09:05, 24.02.2025 17:07 (Ekadashi) 06:36
09.03.2025 Sunday 04:49 06:25—08:54, 11.03.2025 08:51 (Ekadashi) 06:25
24.03.2025 Monday 04:37 06:13—08:42, 26.03.2025 05:36 (Ekadashi) 06:13
07.04.2025 Monday 04:26 06:02—08:31, 09.04.2025 23:54 (Ekadashi) 06:02
22.04.2025 Tuesday 04:15 05:51—08:20, 24.04.2025 17:08 (Ekadashi) 05:51
07.05.2025 Wednesday 04:07 05:43—08:12, 09.05.2025 13:47 (Ekadashi) 05:43
22.05.2025 Thursday 04:02 05:38—08:08, 24.05.2025 03:40 (Ekadashi) 05:38
Tithi'nin başlangıcı. Yeni bir tithi veya ay günü, bir önceki biter bitmez başlar - Güneş ve Ay arasındaki uzunlamasına açı 12 ° arttığında. Açının 0°'den 360°'ye çıkarılması, bir Vedik ay ayına karşılık gelir.
Gündoğumu Zamanı — güneş diskinin üst kenarının ufukta göründüğü an. Bu parametre, gözlemcinin deniz seviyesinden konumu ve yüksekliği, ufuktaki engellerin varlığı (dağlar, evler), atmosferik kırılma ve diğerleri gibi birçok faktöre bağlıdır.
Ekadashi orucunun başlangıcı - Ekadashi orucu 11. veya 26. tithi'de (Sanskrit geleneğinde ay günü) başlar. Ancak Ekadashi günü, gün doğumundan 96 dakikadan daha az bir süre önce veya sonra başladıysa, oruç bir sonraki güne (dvadashi, 12. veya 27. gün) aktarılır.
Ekadashi Orucundan Çıkma - Oruçtan çıkış ertesi gün, gün doğumundan sonraki 2-3 saat içinde yapılmalıdır.

Vedik tithi takvimi

Tithi (thithi), Hindu takviminde bir ay gününe eşit bir zaman birimidir. Böyle bir ay günü, Güneş ile Ay arasındaki boylamsal açıyı 12° artırmak için gereken süreye eşittir. Bu açıda 0°'den 360°'ye bir artış, bir Vedik kameri ayına karşılık gelir. Yani, bir tithi, iki yeni ay arasındaki aralığın yaklaşık 1/30'una eşittir. Bu değer, Ekadashi zamanını hesaplamak için kullanılır.

Date Haftanın günü Ay evreleri Tithi (Gaudiya Vaishnavizm) Başlangıç ​​saati
26.05.2024 Sunday 🌖 Waning Gibbous 4, Chaviti 04:50
27.05.2024 Monday 🌖 Waning Gibbous 5, Panchami 03:09
28.05.2024 Tuesday 🌖 Waning Gibbous 6, Shashthi 01:28
28.05.2024 Tuesday 🌗 Last Quarter 7, Saptami 23:47
29.05.2024 Wednesday 🌗 Last Quarter 8, Ashtami 22:06
30.05.2024 Thursday 🌗 Last Quarter 9, Navami 20:25
31.05.2024 Friday 🌗 Last Quarter 10, Dashami 18:44
01.06.2024 Saturday 🌘 Waning Crescent 11, Ekadashi 17:03
02.06.2024 Sunday 🌘 Waning Crescent 12, Dwadashi 15:22
03.06.2024 Monday 🌘 Waning Crescent 13, Thrayodashi 13:41
04.06.2024 Tuesday 🌑 New Moon 14, Çaturdaşi 12:00
05.06.2024 Wednesday 🌑 New Moon 15, Purnima 10:19
06.06.2024 Thursday 🌑 New Moon 16, Prathama 08:38
07.06.2024 Friday 🌒 Waxing Crescent 17, Dwitiya 09:28
08.06.2024 Saturday 🌒 Waxing Crescent 18, Tritiya 10:18
09.06.2024 Sunday 🌒 Waxing Crescent 19, Chaviti 11:08
10.06.2024 Monday 🌒 Waxing Crescent 20, Panchami 11:58
11.06.2024 Tuesday 🌓 First Quarter 21, Shashthi 12:48
12.06.2024 Wednesday 🌓 First Quarter 22, Saptami 13:38
13.06.2024 Thursday 🌓 First Quarter 23, Ashtami 14:28
14.06.2024 Friday 🌓 First Quarter 24, Navami 15:18
15.06.2024 Saturday 🌓 First Quarter 25, Dashami 16:08
16.06.2024 Sunday 🌔 Waxing Gibbous 26, Ekadashi 16:58
17.06.2024 Monday 🌔 Waxing Gibbous 27, Dwadashi 17:48
18.06.2024 Tuesday 🌔 Waxing Gibbous 28, Thrayodashi 18:38
19.06.2024 Wednesday 🌔 Waxing Gibbous 29, Çaturdaşi 19:28
20.06.2024 Thursday 🌕 Full Moon 30, Amavasya 20:18
21.06.2024 Friday 🌕 Full Moon 1, Prathama 21:08
22.06.2024 Saturday 🌕 Full Moon 2, Dwitiya 19:23
23.06.2024 Sunday 🌖 Waning Gibbous 3, Tritiya 17:38
24.06.2024 Monday 🌖 Waning Gibbous 4, Chaviti 15:53
25.06.2024 Tuesday 🌖 Waning Gibbous 5, Panchami 14:09
Tithi (Gaudiya Vaishnavizm), Hindu takviminde bir ay gününe eşit olan bir zaman birimidir. Bir tithi, iki yeni ay arasındaki aralığın yaklaşık olarak 1/30'una eşittir.
Tithi'nin başlangıcı. Yeni bir tithi veya ay günü, bir önceki biter bitmez başlar - Güneş ve Ay arasındaki uzunlamasına açı 12 ° arttığında. Açının 0°'den 360°'ye çıkarılması, bir Vedik ay ayına karşılık gelir.
helpekadashi-time

Simpson Bay hakkında hızlı ayrıntılar

Bu yerin henüz bir açıklaması yok. Açıklamanızı info@voshod-solnca.ru adresine göndererek sayfasını iyileştirebilirsiniz.

Simpson Bay'nın fotoğrafları

Bu yerin henüz fotoğrafı yok. Fotoğraflarınızı info@voshod-solnca.ru adresine göndererek sayfasını iyileştirebilirsiniz.