0
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
0

Perth

16.04.2024

Perth için Ekadashi takvimi

Perth için Ekadashi orucunun sonraki günü: 20 nisan 2024, saturday. Oruç başlangıcı: 5:05. Çıkış orucu: 21 nisan 2024, 6:41 ile 9:12 arasında.

Perth için april 2024 — april 2025 yılı için Ekadashi ay takvimi

Ekadashi'nin zamanı nasıl doğru bir şekilde hesaplanır? Ay günlerini belirlemek için çeşitli gelenekler vardır. Burada kullandığımız Vedik ay takvimi, bir ay gününü (tithi) yeni aylar arasındaki sürenin 1/30'u olarak tanımlar. Ayın evreleri gezegendeki herhangi bir nokta için aynı olmasına rağmen, Ekadashi orucunun başlangıcını ve sonunu belirleyen evrensel bir tarih yoktur. Bunun nedeni, hesaplamada bölgeye göre değişen gün doğumu ve gün batımı zamanlarının kullanılmasıdır, bu nedenle tam konumunuzu dahil etmek önemlidir.

Ekadashi orucu, gün doğumundan en az 96 dakika önce başlayan on birinci ve yirmi altıncı kameri günde başlamalıdır (bu süreye brahma-muhurta veya her biri 48 dakikalık iki muhurta denir). Ay gününün Brahma Muhurta sırasında veya sonrasında başlaması durumunda, Ekadashi orucunun bir sonraki güne - 12 veya 27 (dvadasi) aktarılması önerilir.

Ertesi gün, gün doğumundan sonraki iki ila üç saat içinde Ekadashi orucundan çıkmak zorunludur. Hemen yemeğin üzerine atlamayın, az miktarda yulaf ezmesi gibi yumuşak tanelerle başlayın. Gün ortasında, sindirim sistemi tamamen açıldığında normal diyetinize dönebilirsiniz. Ekadashi orucunun bitiş saatini diğer önemli verilerle birlikte aşağıdaki tabloda öğrenebilirsiniz.

Date Haftanın günü Ekadashi orucunun başlangıcı Oruç sonu Tithi'nin başlangıcı Gün doğumu zamanı
20.04.2024 Saturday 05:06 06:42—09:12, 21.04.2024 05:59 (Dwadashi) 06:42
04.05.2024 Saturday 05:16 06:52—09:22, 05.05.2024 18:11 (Dwadashi) 06:52
19.05.2024 Sunday 05:26 07:02—09:32, 20.05.2024 18:22 (Dwadashi) 07:02
02.06.2024 Sunday 05:34 07:10—09:41, 03.06.2024 05:03 (Ekadashi) 07:10
17.06.2024 Monday 05:40 07:16—09:47, 18.06.2024 04:58 (Ekadashi) 07:16
02.07.2024 Tuesday 05:42 07:18—09:48, 03.07.2024 15:40 (Dwadashi) 07:18
17.07.2024 Wednesday 05:39 07:15—09:45, 18.07.2024 14:30 (Dwadashi) 07:15
31.07.2024 Wednesday 05:31 07:07—09:36, 01.08.2024 02:54 (Ekadashi) 07:07
15.08.2024 Thursday 05:18 06:54—09:23, 16.08.2024 00:01 (Ekadashi) 06:54
30.08.2024 Friday 05:00 06:36—09:06, 31.08.2024 15:26 (Dwadashi) 06:36
14.09.2024 Saturday 04:40 06:16—08:46, 15.09.2024 10:21 (Dwadashi) 06:16
29.09.2024 Sunday 04:20 05:56—08:26, 30.09.2024 05:24 (Dwadashi) 05:56
13.10.2024 Sunday 04:03 05:39—08:09, 14.10.2024 21:53 (Dwadashi) 05:39
28.10.2024 Monday 03:47 05:23—07:53, 29.10.2024 20:20 (Dwadashi) 05:23
12.11.2024 Tuesday 03:35 05:11—07:41, 13.11.2024 10:34 (Dwadashi) 05:11
27.11.2024 Wednesday 03:29 05:05—07:35, 28.11.2024 11:23 (Dwadashi) 05:05
11.12.2024 Wednesday 03:29 05:05—07:35, 12.12.2024 00:08 (Ekadashi) 05:05
26.12.2024 Thursday 03:35 05:11—07:41, 27.12.2024 01:58 (Ekadashi) 05:11
2025
10.01.2025 Friday 03:47 05:23—07:53, 11.01.2025 14:27 (Dwadashi) 05:23
25.01.2025 Saturday 04:01 05:37—08:07, 26.01.2025 15:53 (Dwadashi) 05:37
09.02.2025 Sunday 04:15 05:51—08:21, 10.02.2025 05:27 (Dwadashi) 05:51
24.02.2025 Monday 04:28 06:04—08:34, 25.02.2025 05:07 (Dwadashi) 06:04
10.03.2025 Monday 04:38 06:14—08:44, 11.03.2025 20:51 (Dwadashi) 06:14
25.03.2025 Tuesday 04:48 06:24—08:54, 26.03.2025 17:36 (Dwadashi) 06:24
09.04.2025 Wednesday 04:58 06:34—09:04, 10.04.2025 11:54 (Dwadashi) 06:34
Tithi'nin başlangıcı. Yeni bir tithi veya ay günü, bir önceki biter bitmez başlar - Güneş ve Ay arasındaki uzunlamasına açı 12 ° arttığında. Açının 0°'den 360°'ye çıkarılması, bir Vedik ay ayına karşılık gelir.
Gündoğumu Zamanı — güneş diskinin üst kenarının ufukta göründüğü an. Bu parametre, gözlemcinin deniz seviyesinden konumu ve yüksekliği, ufuktaki engellerin varlığı (dağlar, evler), atmosferik kırılma ve diğerleri gibi birçok faktöre bağlıdır.
Ekadashi orucunun başlangıcı - Ekadashi orucu 11. veya 26. tithi'de (Sanskrit geleneğinde ay günü) başlar. Ancak Ekadashi günü, gün doğumundan 96 dakikadan daha az bir süre önce veya sonra başladıysa, oruç bir sonraki güne (dvadashi, 12. veya 27. gün) aktarılır.
Ekadashi Orucundan Çıkma - Oruçtan çıkış ertesi gün, gün doğumundan sonraki 2-3 saat içinde yapılmalıdır.

Vedik tithi takvimi

Tithi (thithi), Hindu takviminde bir ay gününe eşit bir zaman birimidir. Böyle bir ay günü, Güneş ile Ay arasındaki boylamsal açıyı 12° artırmak için gereken süreye eşittir. Bu açıda 0°'den 360°'ye bir artış, bir Vedik kameri ayına karşılık gelir. Yani, bir tithi, iki yeni ay arasındaki aralığın yaklaşık 1/30'una eşittir. Bu değer, Ekadashi zamanını hesaplamak için kullanılır.

Date Haftanın günü Ay evreleri Tithi (Gaudiya Vaishnavizm) Başlangıç ​​saati
16.04.2024 Tuesday 🌓 First Quarter 23, Ashtami 04:54
17.04.2024 Wednesday 🌓 First Quarter 24, Navami 05:15
18.04.2024 Thursday 🌓 First Quarter 25, Dashami 05:37
19.04.2024 Friday 🌔 Waxing Gibbous 26, Ekadashi 05:59
20.04.2024 Saturday 🌔 Waxing Gibbous 27, Dwadashi 06:21
21.04.2024 Sunday 🌔 Waxing Gibbous 28, Thrayodashi 06:43
22.04.2024 Monday 🌔 Waxing Gibbous 29, Çaturdaşi 07:05
23.04.2024 Tuesday 🌕 Full Moon 30, Amavasya 07:27
24.04.2024 Wednesday 🌕 Full Moon 1, Prathama 07:49
25.04.2024 Thursday 🌕 Full Moon 2, Dwitiya 06:27
26.04.2024 Friday 🌕 Full Moon 3, Tritiya 05:05
27.04.2024 Saturday 🌖 Waning Gibbous 4, Chaviti 03:43
28.04.2024 Sunday 🌖 Waning Gibbous 5, Panchami 02:21
29.04.2024 Monday 🌖 Waning Gibbous 6, Shashthi 01:00
29.04.2024 Monday 🌗 Last Quarter 7, Saptami 23:38
30.04.2024 Tuesday 🌗 Last Quarter 8, Ashtami 22:16
01.05.2024 Wednesday 🌗 Last Quarter 9, Navami 20:54
02.05.2024 Thursday 🌗 Last Quarter 10, Dashami 19:32
03.05.2024 Friday 🌘 Waning Crescent 11, Ekadashi 18:11
04.05.2024 Saturday 🌘 Waning Crescent 12, Dwadashi 16:49
05.05.2024 Sunday 🌘 Waning Crescent 13, Thrayodashi 15:27
06.05.2024 Monday 🌑 New Moon 14, Çaturdaşi 14:05
07.05.2024 Tuesday 🌑 New Moon 15, Purnima 12:43
08.05.2024 Wednesday 🌑 New Moon 16, Prathama 11:22
09.05.2024 Thursday 🌑 New Moon 17, Dwitiya 12:04
10.05.2024 Friday 🌒 Waxing Crescent 18, Tritiya 12:46
11.05.2024 Saturday 🌒 Waxing Crescent 19, Chaviti 13:28
12.05.2024 Sunday 🌒 Waxing Crescent 20, Panchami 14:10
13.05.2024 Monday 🌓 First Quarter 21, Shashthi 14:52
14.05.2024 Tuesday 🌓 First Quarter 22, Saptami 15:34
15.05.2024 Wednesday 🌓 First Quarter 23, Ashtami 16:16
16.05.2024 Thursday 🌓 First Quarter 24, Navami 16:58
Tithi (Gaudiya Vaishnavizm), Hindu takviminde bir ay gününe eşit olan bir zaman birimidir. Bir tithi, iki yeni ay arasındaki aralığın yaklaşık olarak 1/30'una eşittir.
Tithi'nin başlangıcı. Yeni bir tithi veya ay günü, bir önceki biter bitmez başlar - Güneş ve Ay arasındaki uzunlamasına açı 12 ° arttığında. Açının 0°'den 360°'ye çıkarılması, bir Vedik ay ayına karşılık gelir.
helpekadashi-time

Perth hakkında hızlı ayrıntılar

Bu yerin henüz bir açıklaması yok. Açıklamanızı info@voshod-solnca.ru adresine göndererek sayfasını iyileştirebilirsiniz.

Perth'nın fotoğrafları

Bu yerin henüz fotoğrafı yok. Fotoğraflarınızı info@voshod-solnca.ru adresine göndererek sayfasını iyileştirebilirsiniz.

Perth şehrinde 5 günlük hava durumu

  • Sabah
  • Gün
  • Akşam
  • Gece
  • Sabah
  • Gün
  • Akşam
  • Gece
  • Sabah
  • Gün
  • Akşam
  • Gece
  • Sabah
  • Gün
  • Akşam
  • Gece
  • Sabah
  • Gün
  • Akşam
  • Gece

8

0

0

0

0

0

W

11

0

0

0

0

0

W

14

0

0

0

0

0

W

17

0

0

0

0

0

W

20

0

0

0

0

0

W

23

0

0

0

0

0

W

2

0

0

0

0

0

W

5

0

0

0

0

0

W

8

0

0

0

0

0

W

11

0

0

0

0

0

W

14

0

0

0

0

0

W

17

0

0

0

0

0

W

20

0

0

0

0

0

W

23

0

0

0

0

0

W

2

0

0

0

0

0

W

5

0

0

0

0

0

W

8

0

0

0

0

0

W

11

0

0

0

0

0

W

14

0

0

0

0

0

W

17

0

0

0

0

0

W

20

0

0

0

0

0

W

23

0

0

0

0

0

W

2

0

0

0

0

0

W

5

0

0

0

0

0

W

8

0

0

0

0

0

W

11

0

0

0

0

0

W

14

0

0

0

0

0

W

17

0

0

0

0

0

W

20

0

0

0

0

0

W

23

0

0

0

0

0

W

2

0

0

0

0

0

W

5

0

0

0

0

0

W

8

0

0

0

0

0

W

11

0

0

0

0

0

W

14

0

0

0

0

0

W

17

0

0

0

0

0

W

20

0

0

0

0

0

W

23

0

0

0

0

0

W

2

0

0

0

0

0

W

5

0

0

0

0

0

W

Bulutluluk, %
Yağış, mm
Nem, %
Atmosferik basınç, mmHg
Rüzgar hızı, m/s