0
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
0

Geelong

27.05.2024

Geelong için Ekadashi takvimi

Geelong için Ekadashi orucunun sonraki günü: 3 haziran 2024, monday. Oruç başlangıcı: 5:56. Çıkış orucu: 4 haziran 2024, 7:32 ile 10:03 arasında.

Geelong için may 2024 — may 2025 yılı için Ekadashi ay takvimi

Ekadashi'nin zamanı nasıl doğru bir şekilde hesaplanır? Ay günlerini belirlemek için çeşitli gelenekler vardır. Burada kullandığımız Vedik ay takvimi, bir ay gününü (tithi) yeni aylar arasındaki sürenin 1/30'u olarak tanımlar. Ayın evreleri gezegendeki herhangi bir nokta için aynı olmasına rağmen, Ekadashi orucunun başlangıcını ve sonunu belirleyen evrensel bir tarih yoktur. Bunun nedeni, hesaplamada bölgeye göre değişen gün doğumu ve gün batımı zamanlarının kullanılmasıdır, bu nedenle tam konumunuzu dahil etmek önemlidir.

Ekadashi orucu, gün doğumundan en az 96 dakika önce başlayan on birinci ve yirmi altıncı kameri günde başlamalıdır (bu süreye brahma-muhurta veya her biri 48 dakikalık iki muhurta denir). Ay gününün Brahma Muhurta sırasında veya sonrasında başlaması durumunda, Ekadashi orucunun bir sonraki güne - 12 veya 27 (dvadasi) aktarılması önerilir.

Ertesi gün, gün doğumundan sonraki iki ila üç saat içinde Ekadashi orucundan çıkmak zorunludur. Hemen yemeğin üzerine atlamayın, az miktarda yulaf ezmesi gibi yumuşak tanelerle başlayın. Gün ortasında, sindirim sistemi tamamen açıldığında normal diyetinize dönebilirsiniz. Ekadashi orucunun bitiş saatini diğer önemli verilerle birlikte aşağıdaki tabloda öğrenebilirsiniz.

Date Haftanın günü Ekadashi orucunun başlangıcı Oruç sonu Tithi'nin başlangıcı Gün doğumu zamanı
03.06.2024 Monday 05:57 07:33—10:03, 04.06.2024 07:03 (Dwadashi) 07:33
18.06.2024 Tuesday 06:03 07:39—10:09, 19.06.2024 06:58 (Dwadashi) 07:39
02.07.2024 Tuesday 06:04 07:40—10:10, 03.07.2024 17:40 (Dwadashi) 07:40
17.07.2024 Wednesday 05:59 07:35—10:05, 18.07.2024 16:30 (Dwadashi) 07:35
31.07.2024 Wednesday 05:49 07:25—09:54, 01.08.2024 04:54 (Ekadashi) 07:25
15.08.2024 Thursday 05:33 07:09—09:38, 16.08.2024 02:01 (Ekadashi) 07:09
30.08.2024 Friday 05:11 06:47—09:17, 31.08.2024 17:26 (Dwadashi) 06:47
14.09.2024 Saturday 04:48 06:24—08:54, 15.09.2024 12:21 (Dwadashi) 06:24
29.09.2024 Sunday 04:24 06:00—08:30, 30.09.2024 07:24 (Dwadashi) 06:00
13.10.2024 Sunday 05:05 06:41—09:09, 14.10.2024 00:53 (Ekadashi) 06:41
28.10.2024 Monday 04:43 06:19—08:49, 29.10.2024 23:20 (Dwadashi) 06:19
12.11.2024 Tuesday 04:28 06:04—08:34, 13.11.2024 13:34 (Dwadashi) 06:04
27.11.2024 Wednesday 04:19 05:55—08:25, 28.11.2024 14:23 (Dwadashi) 05:55
11.12.2024 Wednesday 04:18 05:54—08:24, 12.12.2024 03:08 (Ekadashi) 05:54
27.12.2024 Friday 04:25 06:01—08:31, 28.12.2024 04:58 (Dwadashi) 06:01
2025
10.01.2025 Friday 04:37 06:13—08:43, 11.01.2025 17:27 (Dwadashi) 06:13
25.01.2025 Saturday 04:53 06:29—08:59, 26.01.2025 18:53 (Dwadashi) 06:29
09.02.2025 Sunday 05:11 06:47—09:17, 10.02.2025 08:27 (Dwadashi) 06:47
24.02.2025 Monday 05:27 07:03—09:33, 25.02.2025 08:07 (Dwadashi) 07:03
10.03.2025 Monday 05:41 07:17—09:47, 11.03.2025 23:51 (Dwadashi) 07:17
25.03.2025 Tuesday 05:55 07:31—10:01, 26.03.2025 20:36 (Dwadashi) 07:31
09.04.2025 Wednesday 05:09 06:45—09:15, 10.04.2025 13:54 (Dwadashi) 06:45
24.04.2025 Thursday 05:23 06:59—09:29, 25.04.2025 07:08 (Dwadashi) 06:59
08.05.2025 Thursday 05:35 07:11—09:42, 09.05.2025 03:47 (Ekadashi) 07:11
23.05.2025 Friday 05:49 07:25—09:55, 24.05.2025 17:40 (Dwadashi) 07:25
Tithi'nin başlangıcı. Yeni bir tithi veya ay günü, bir önceki biter bitmez başlar - Güneş ve Ay arasındaki uzunlamasına açı 12 ° arttığında. Açının 0°'den 360°'ye çıkarılması, bir Vedik ay ayına karşılık gelir.
Gündoğumu Zamanı — güneş diskinin üst kenarının ufukta göründüğü an. Bu parametre, gözlemcinin deniz seviyesinden konumu ve yüksekliği, ufuktaki engellerin varlığı (dağlar, evler), atmosferik kırılma ve diğerleri gibi birçok faktöre bağlıdır.
Ekadashi orucunun başlangıcı - Ekadashi orucu 11. veya 26. tithi'de (Sanskrit geleneğinde ay günü) başlar. Ancak Ekadashi günü, gün doğumundan 96 dakikadan daha az bir süre önce veya sonra başladıysa, oruç bir sonraki güne (dvadashi, 12. veya 27. gün) aktarılır.
Ekadashi Orucundan Çıkma - Oruçtan çıkış ertesi gün, gün doğumundan sonraki 2-3 saat içinde yapılmalıdır.

Vedik tithi takvimi

Tithi (thithi), Hindu takviminde bir ay gününe eşit bir zaman birimidir. Böyle bir ay günü, Güneş ile Ay arasındaki boylamsal açıyı 12° artırmak için gereken süreye eşittir. Bu açıda 0°'den 360°'ye bir artış, bir Vedik kameri ayına karşılık gelir. Yani, bir tithi, iki yeni ay arasındaki aralığın yaklaşık 1/30'una eşittir. Bu değer, Ekadashi zamanını hesaplamak için kullanılır.

Date Haftanın günü Ay evreleri Tithi (Gaudiya Vaishnavizm) Başlangıç ​​saati
27.05.2024 Monday 🌖 Waning Gibbous 5, Panchami 17:09
28.05.2024 Tuesday 🌖 Waning Gibbous 6, Shashthi 15:28
29.05.2024 Wednesday 🌖 Waning Gibbous 7, Saptami 13:47
30.05.2024 Thursday 🌗 Last Quarter 8, Ashtami 12:06
31.05.2024 Friday 🌗 Last Quarter 9, Navami 10:25
01.06.2024 Saturday 🌗 Last Quarter 10, Dashami 08:44
02.06.2024 Sunday 🌘 Waning Crescent 11, Ekadashi 07:03
03.06.2024 Monday 🌘 Waning Crescent 12, Dwadashi 05:22
04.06.2024 Tuesday 🌘 Waning Crescent 13, Thrayodashi 03:41
05.06.2024 Wednesday 🌘 Waning Crescent 14, Çaturdaşi 02:00
06.06.2024 Thursday 🌑 New Moon 15, Purnima 00:19
06.06.2024 Thursday 🌑 New Moon 16, Prathama 22:38
07.06.2024 Friday 🌑 New Moon 17, Dwitiya 23:28
09.06.2024 Sunday 🌒 Waxing Crescent 18, Tritiya 00:18
10.06.2024 Monday 🌒 Waxing Crescent 19, Chaviti 01:08
11.06.2024 Tuesday 🌒 Waxing Crescent 20, Panchami 01:58
12.06.2024 Wednesday 🌒 Waxing Crescent 21, Shashthi 02:48
13.06.2024 Thursday 🌓 First Quarter 22, Saptami 03:38
14.06.2024 Friday 🌓 First Quarter 23, Ashtami 04:28
15.06.2024 Saturday 🌓 First Quarter 24, Navami 05:18
16.06.2024 Sunday 🌓 First Quarter 25, Dashami 06:08
17.06.2024 Monday 🌔 Waxing Gibbous 26, Ekadashi 06:58
18.06.2024 Tuesday 🌔 Waxing Gibbous 27, Dwadashi 07:48
19.06.2024 Wednesday 🌔 Waxing Gibbous 28, Thrayodashi 08:38
20.06.2024 Thursday 🌔 Waxing Gibbous 29, Çaturdaşi 09:28
21.06.2024 Friday 🌕 Full Moon 30, Amavasya 10:18
22.06.2024 Saturday 🌕 Full Moon 1, Prathama 11:08
23.06.2024 Sunday 🌕 Full Moon 2, Dwitiya 09:23
24.06.2024 Monday 🌕 Full Moon 3, Tritiya 07:38
25.06.2024 Tuesday 🌖 Waning Gibbous 4, Chaviti 05:53
26.06.2024 Wednesday 🌖 Waning Gibbous 5, Panchami 04:09
Tithi (Gaudiya Vaishnavizm), Hindu takviminde bir ay gününe eşit olan bir zaman birimidir. Bir tithi, iki yeni ay arasındaki aralığın yaklaşık olarak 1/30'una eşittir.
Tithi'nin başlangıcı. Yeni bir tithi veya ay günü, bir önceki biter bitmez başlar - Güneş ve Ay arasındaki uzunlamasına açı 12 ° arttığında. Açının 0°'den 360°'ye çıkarılması, bir Vedik ay ayına karşılık gelir.
helpekadashi-time

Geelong hakkında hızlı ayrıntılar

Bu yerin henüz bir açıklaması yok. Açıklamanızı info@voshod-solnca.ru adresine göndererek sayfasını iyileştirebilirsiniz.

Geelong'nın fotoğrafları

Bu yerin henüz fotoğrafı yok. Fotoğraflarınızı info@voshod-solnca.ru adresine göndererek sayfasını iyileştirebilirsiniz.